Newsflash
Home arrow O nas arrow Kim jesteśmy
Kim jesteśmy?


Jesteśmy grupą ludzi, których wiąże jedna wspólna sprawa, bowiem owładnięci jesteśmy tą samą wizją. Pragnieniem każdego z nas jest propagowanie uprawy winorośli i uczynienie z Polski kraju winiarskiego. Brzmi jak żart? Postaramy się przekonać, że jest to jak najzupełniej możliwe. Polska sąsiaduje z kilkoma krajami gdzie winnice nie są rzadkością, a czasem winiarstwo stanowi wręcz bardzo istotną gałąź gospodarki, dając miejsca pracy wielu ludziom, a właścicielom winnic i producentom win poważne dochody i satysfakcję życiową.

Czy to jest w Polsce możliwe?
Uważamy, że przy właściwym podejściu do uprawy, odpowiednim doborze odmian, połączonym z dogłębną wiedzą, odpowiedź będzie pozytywna. Pomocy w odpowiedzi udziela historia. Z całą pewnością winorośl na ziemiach polskich uprawiano już w XII wieku (w okolicach Trzebnicy) a XIII, XIV  i wieki późniejsze to rozkwit upraw winorośli i produkcji wina w Polsce, zahamowany dopiero w wiekach XVII i XVIII, głównie wskutek przejściowego ochłodzenia klimatu, tzw. małej epoki lodowcowej. Jeszcze w latach 50-tych i 60-tych XX wieku uprawiano u nas znaczące areały tej szlachetnej rośliny.  

Czy w Polsce można zrobić naprawdę dobre wino z winogron?
Choć wiele osób uśmiechnie się czytając te słowa, to my mamy dla Nich niespodziankę. Piliśmy już kilka win z polskich winnic i choć nie startują one jeszcze w konkursach międzynarodowych, to ich jakość jest już co najmniej zadawalająca a potencjał pozwala widzieć przyszłość w jeszcze bardziej różowych barwach. Oczywiście możliwość robienia win naprawdę wysokiej klasy jest ograniczona do wyjątkowych, niewielkich obszarów Polski o najkorzystniejszej lokalizacji,  gdzie mogą się udać najlepsze odmiany i to w połączeniu ze znaczną wiedzą z dziedziny enologii. Większość kraju ma jednak wystarczająco dobre warunki aby zakładać winnice rodzące wina na solidnym poziome, będące także atrakcją turystyczną. Tak, enoturystyka czyli turystyka winiarska, to w wielu krajach rzecz niezwykle popularna, powodująca, że niektóre winnice są wręcz zmuszone do zamknięcia swych podwoi, wobec mas turystów chcących je odwiedzić. Całkiem blisko naszych granic, na wschodnich terenach Niemiec oraz na Słowacji i Morawach istnieją „ścieżki winne”, biegnące od miasteczka do wioski, od winnicy do winnicy, które turyści mogą zwiedzać próbując lokalnych win, jakich nie kupi się w żadnym sklepie. Wizyta w małej prywatnej piwniczce, gdzieś na Morawach czy Słowacji, to rzecz niezapomniana. Serdeczność spotykanych tam ludzi też jest wyjątkowa. Podobna inicjatywa, mająca na celu powstanie skupiska winnic na zwartym obszarze, jest obecnie wdrażana w Polsce w postaci programu „Podkarpackie winnice”. Jednym z inicjatorów jest p. Roman Myśliwiec, właściciel winnicy Golesz, człowiek legenda polskiego winiarstwa. Niewątpliwe to jemu głownie zawdzięczamy odrodzenie tradycji winiarskich w Polsce. Także dla wielu z nas jego działania były impulsem do podjęcia tego tematu i wiele mu w związku z tym zawdzięczamy. W pewnym momencie zadaliśmy sobie jednak pytanie, czy można spróbować zajść jeszcze dalej i zrobić coś jeszcze dla propagowania idei zakładania winnic? Po zastanowieniu uznaliśmy, że chcemy się podzielić naszą wiedzą i doświadczeniami, budując tę stronę. Jej zadaniem będzie przestawienie informacji, które w naszym mniemaniu są niezbędne aby założyć z sukcesem własną winnicę. Będziemy przedstawiać informacje o uprawie, nowych i już sprawdzonych odmianach, chorobach winorośli a także o sposobach i tajnikach winifikacji. Chcemy z czasem prowadzić projekty badawcze aby móc porównać wyniki w różnych regionach Polski, oceniając przydatność danej odmiany czy np. zastosowanego sposobu prowadzenia. Chcemy wreszcie śledzić i być dokumentalistami tego,  co w Polsce będzie się działo. Wierzymy, że będzie się działo wiele i pójdziemy śladami Anglii, która na skutek wzrostu zainteresowania uprawą, doszła początkowo dzięki hobbystom i fascynatom, do obecnego poziomu 1 300 ha winnic, stając się składnikiem winiarskiego świata. Miejsce na Polskę ciągle czeka.

Pragniemy zaprezentować jak wyglądała historia upraw winorośli i jakie winnice są w Polsce obecnie. Być może będzie to zachętą dla innych, że naprawdę można?  Większość obecnych upraw to winnice młode, często o niewielkim areale, powstające na fali wzrastającego zainteresowania uprawą w ostatnich latach. Oczywiście wszystkich właścicieli winnic serdecznie zapraszamy do zaprezentowania swoich winnic na naszych łamach.

My też zaprezentujemy nasze winnice. Chcemy pokazać, że winorośl może rosnąć i dobrze plonować pod Wrocławiem, Warszawą ale i pod Suwałkami czy Białymstokiem. W każdym z tych miejsc rośnie jednak nieco inaczej i bez uwzględnienia różnic płynących z tego faktu, uprawa nie musi się zakończyć sukcesem, może się stać bolesną porażką po poniesieniu znacznych inwestycji. Łączymy młodość i ogromny zapał z jednej strony, z fachową wiedzą i doświadczeniem w uprawie z drugiej, mając tę skromną nadzieję, że to wystarczy aby móc stworzyć coś użytecznego. Opinie tu przestawiane, są osobistym zdaniem osób tu piszących i w sposób oczywisty są przedstawieniem ich prywatnych przekonań, wiedzy i zebranych doświadczeń. W żaden sposób nie rościmy sobie praw do przedstawiania tylko jedynej słusznej wizji, rezerwując miejsce na różnorodność wypowiadanych zdań i opinii. Tak też prosimy to traktować.


Serdecznie zapraszamy.


Autorzy portalu Winnice Polskie. 


Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team